Nápadem rozdělit 40 miliard korun lidem modernizujícím bydlení se vláda ještě bude zabývat, prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Dotační program Oprav dům po babičce ohlášený ministerstvem životního prostředí a placený z evropských fondů vyvolal rozsáhlou diskusi. Stanjura chce debatovat o něm i o systému rozdělování těchto peněz. „Mně se ten systém nelíbí. Budu chtít změny,“ řekl.
Oznámení lidoveckého ministra životního prostředí Petra Hladíka o přesměrování 40 miliard korun z Modernizačního fondu EU na program Oprav dům po babičce vyvolalo značný ohlas veřejnosti. Na zateplení starších rodinných domů budou moci lidé dostat až milion korun. Kritici to považují za zbytečné plýtvání penězi. O konečné podobě programu bude vláda ještě debatovat, uvádí ministr financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
„Tady je dlouhodobý systémový problém, že peníze z modernizačního fondu končí podle pravidel ve Státním fondu životního prostředí. Je to mimo rozhodovací pravomoc vlády. Mně se ten systém nelíbí. Nemůžeme ho změnit, můžeme ale změnit způsob projednávání v Česku. A to budu chtít,“ prohlásil Stanjura.
Samotné snižování energetické náročnosti bydlení, na které je program zaměřen, považuje ministr za správný krok. Zmiňované peníze se navíc musí použít pouze na zelené projekty. „Já bych ale chtěl, aby vláda měla pravomoc říci: ‚Z těch peněz dáme tolik procent na tento typ projektu.‘ Abychom si řekli alespoň to, jak je do klíčových oblastí rozdělit. Následně bude na Státním fondu životního prostředí, aby peníze administroval,“ uvedl.
Zároveň si postěžoval, že od Hladíkova oznámení slyší jednotliví členové vlády dotazy, zda pro dotační program hlasovali. Přestože o něm hlasovat nesmí.
„Je to pravomoc fondu životního prostředí, protože se jedná o evropské peníze. Můžeme ale usnesením vlády o těch projektech říci: ‚Pro Česko je na příští dva roky důležitější, abychom se z těch čtyř povolených oblastí soustředili na první dvě. A tam dáme třeba 80 procent peněz a na zbytek deset a deset,'“ vysvětlil Stanjura. „Podle mě o tom budeme ještě debatovat. Doufám, že tam nastanou změny,“ řekl. Podrobnosti však uvést odmítl.
Dotaci až milion korun budou moci z programu Oprav dům po babičce získat lidé, kteří pracují nebo podnikají, žádat mohou od letošního září. Určena je na rodinné nebo rekreační domy, podmínkou je trvalé bydliště po dobu deseti let od doložení úprav. Žádat lze i zpětně na výdaje od ledna 2021. Možností je renovace, nebo zbourání a výstavba nového domu. Čerpat půjde na domy postavené nejpozději v roce 2013.
Nový program navazující na sérii Zelená úsporám kritizovali někteří ekonomové i politici, včetně těch koaličních. Například exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 na sociálních sítích uvedl, že nechápe, proč se mají dotovat opravy soukromých budov.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 zase oznámila Hospodářským novinám, že se v programu „musí vychytat mouchy“. Její strana v něm postrádá především majetkový test u zájemců o dotaci. „Není možné připustit, aby se dotace týkaly i majetných lidí, kteří si mohou dům opravit za své,“ řekla politička s tím, že už iniciovala jednání koaličních stran na toto téma.
Ohlášená dotace by podle sociologa Daniela Prokopa mohla prohloubit nerovnost mezi obyvateli Česka. „Majetková nerovnost je v Česku velká, mnohem větší než příjmová. Je dána tím, jaké vlastníte bydlení, a tím, jestli ho třeba zdědíte po rodičích,“ vysvětlil. „A my té skupině, která je v majetkové nerovnosti zvýhodněná, dáme dotace ve výši desítek miliard. Takže podporujeme skupinu, která je na tom lépe,“ řekl v minulém týdnu Aktuálně.cz. Podle Prokopa se peníze daly využít jinde, například v nájemním bydlení.
Kompletní rozhovor s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou přinese Aktuálně.cz v úterý.