S příchodem nového roku tempo růstu cen opět zrychlilo. Lednová inflace v Česku meziročně zrychlila na 17,5 procenta. Největší podíl na zdražování měly opět náklady na bydlení v čele s elektřinou a zemním plynem. Naopak pokles cen statistici zaznamenali u automobilů a takzvaného imputovaného nájemného. V dalších měsících analytici očekávají, že inflace začne postupně ubírat na síle.
Oproti prosinci vzrostla inflace o šest procent. Stěžejní podíl na tomto meziměsíčním růstu měl oddíl bydlení, voda, energie a paliva. Právě elektřina zdražila meziměsíčně o 139,8 procenta. „To je dáno kombinací ukončení takzvaného úsporného tarifu a lednovým přechodem cen elektřiny na cenové stropy,“ upřesnil analytik Akcenta Miroslav Novák.
Úsporný tarif je vládní opatření z října loňského roku, díky kterému dostaly domácnosti jednorázový příspěvek podle spotřeby energií 2000 až 3500 korun. „Cena energií by se ovšem zvýšila i bez ohledu na úsporný tarif, neboť řadě domácností se zkraje nového roku ceny zvýšily na úroveň vládou zavedeného stropu,“ doplňuje ekonom UniCredit Patrik Rožumberský.
Neobvykle silné zdražení se v lednu dotklo také dalších položek souvisejících s bydlením – tepla (23,5 %), vodného (16,3 %) a stočného (30,3 %).
A zdražují i základní potraviny. Stoupla cena rýže, mouky, masa a vajec. „Růst cen potravin se pak pochopitelně odráží i ve zvyšování ceny stravovacích služeb. Ty dražily (meziročně, pozn. red.) o 23,8 procenta,“ upřesňuje ekonom BHS Štěpán Křeček.
Zlevnilo imputované nájemné i auta
Naopak na zpomalení inflace mělo největší vliv takzvané imputované nájemné. Jde o hypotetické nájemné, které by majitelé obydlí, ve kterém bydlí, inkasovali, kdyby jej pronajímali. Rostoucí inflaci meziměsíčně brzdily také ceny pohonných hmot a olejů (1,7 procenta) a automobilů (1,1 procenta).
Podle průzkumu Generali Investments se sedm z deseti lidí obává, že bude s penězi vycházet hůře než minulý rok. Už minulý rok si přes 60 procent dotázaných poradilo s růstem cen energií a vysokou inflací jen s obtížemi. Více než polovina Čechů navíc očekává, že celková finanční situace bude letos ještě horší.
Tyto domněnky však rozporují předpovědi odborníků na druhé pololetí letošního roku. „Lednová inflace nastavila pomyslnou inflační laťku na 17,5 procenta a v dalších měsících začne docházet k pozvolnému zpomalování inflace,“ domnívá se analytik Novák.
Pozitivní vyhlídky na léto
Pod deset procent by se Česko podle něj mohlo dostat už v létě. Zásadní roli v předpokládaném poklesu bude podle Rožumberského mimo jiné hrát menší zájem lidí a firem utrácet. Vliv bude mít i vysoká srovnávací základna – tedy inflace bude porovnávána oproti loňskému prudkému zdražování.
„V poslední době se navíc rýsují předpoklady pro ještě rychlejší ústup inflace, než se kterým se počítalo. Jedním z nich je příznivý vývoj na trzích s plynem a elektřinou, který již někteří prodejci začali promítat do snížení cen svým zákazníkům pod úroveň cenových stropů,“ dodává Rožumberský.
Další významný vliv má také nečekané posilování koruny, které tlačí pokles cen dováženého zboží. Pokud tyto příznivé vlivy přetrvají, jednociferné inflace se podle ekonoma dočkají Češi i dříve než v polovině roku.