Zhruba polovina Čechů očekává další růst cen energií. Až 80 procent domácností se proto chystá investovat do úsporných opatření, nejčastěji formou výměny spotřebičů, omezením spotřeby nebo stavebními úpravami. I tak jsou lidé na začátku topné sezony výrazně klidnější než loni, dopady cen energií na rozpočty domácnosti během letošního roku klesají. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro ČEZ.
Po loňském prudkém růstu cen energií letos dodavatelé v průběhu roku postupně zlevňují. I přesto ve společnosti přetrvává obava z dalšího zdražování. Další růst cen energií očekává podle průzkumu přibližně polovina populace, konkrétně 14 procent očekává výrazné zdražení, dalších 35 procent pak předpokládá spíše mírný růst.
Většina tuzemských domácností proto nadále plánuje realizovat některé z úsporných opatření. Alespoň některé z nich podle agentury už provedla asi polovina domácností.
Nejčastěji ve formě výměny žárovky či jiných spotřebičů za úspornější, šetření s energiemi, přechodu na tuhá paliva nebo stavebních úprav. Další pětina domácností má podle průzkumu jasnou představu, jaká konkrétní opatření budou realizovat, pětina pak o opatřeních jasno nemá a 12 procent domácností neplánuje žádné kroky.
„V porovnání se situací před rokem vidíme, že se situace v domácnostech zklidňuje. Výše záloh za energie již nepředstavuje tak výrazný zásah do běžného chodu domácnosti. Pocit nejistoty a obavy z růstu cen energií však trvají,“ řekl analytik Ipsos Michal Straka.
Podle generálního ředitele ČEZ Prodej Tomáše Kadlece zájem o úsporná opatření potvrzují i požadavky klientů. „Zákazníci začínají zvažovat také náročnější investice do systematických řešení, která zajistí dlouhodobou úsporu.
Od dodavatelů očekávají cílené poradenství, které je celým procesem provede, proto připravujeme další vylepšení naší ČEZ Akademie a poradenských setkání se zákazníky přímo na našich pobočkách,“ řekl Kadlec. ČEZ chce také více spolupracovat s bankami a stavebními spořitelnami na společném řešení.
Průzkum se věnoval také dopadům cen energií na rozpočty domácností. Od ledna podle něj ubylo zákazníků, kterým dodavatel navýšil zálohy za energie. Klesá také částka, o kterou byly případně zálohy zvýšeny. V této souvislosti tak podle agentury klesá počet domácností, které musely kvůli cenám energií omezovat některé své aktivity. Roste naopak zájem o fixované produkty dodavatelů, které nyní podle průzkumu preferuje 45 procent domácností.
Průzkum se uskutečnil během letošního srpna a září, účastnilo se ho 1036 respondentů.