

Španělsko čelí ostré kritice za to, že svěřilo čínské společnosti Huawei správu a ukládání dat ze soudních odposlechů. Kontrakt za 12,3 milionu eur vyvolává obavy o národní bezpečnost nejen doma, ale i v USA a EU. Je to strategická chyba, nebo jen pragmatické rozhodnutí?
Představte si, že nejcitlivější data – záznamy telefonních hovorů a komunikace, které policie a tajné služby používají k odhalování zločinů – ukládá firma, jejíž vazby na čínskou vládu jsou dlouhodobě pod drobnohledem. Přesně to se děje ve Španělsku, kde vláda zadala společnosti Huawei kontrakt na správu soudních odposlechů. V červenci tato kauza rozvířila vody nejen v Madridu, ale i za oceánem. Jak je možné, že země, která omezila Huawei v budování 5G sítí, teď téže firmě svěřuje něco tak zásadního?
Paradox španělské politiky: Od 5G k odposlechům
Když v roce 2020 Evropská unie doporučila omezit tzv. vysoce rizikové dodavatele v kritické infrastruktuře, Španělsko se řadilo mezi země, které Huawei z budování 5G sítí vytlačily. Operátor Telefónica, klíčový hráč na trhu, nahradil čínské technologie řešeními od Nokie. Jenže o pár let později, konkrétně v období 2021 až 2025, španělské ministerstvo vnitra zadalo Huawei kontrakt za 12,3 milionu eur na dodávku serverů OceanStor 6800 V5. Tyto servery slouží k ukládání dat ze systému SITEL, což je integrovaná platforma pro legální odposlechy. Podle informací zveřejněných serverem Politico.eu jde o zakázku udělenou standardním veřejným zadávacím řízením. Ale proč zrovna Huawei?
Španělská vláda argumentuje, že vše je v pořádku. Kontrakt prý splňuje bezpečnostní směrnice Národního kryptologického centra (CCN-STIC) a je cenově výhodnější než nabídky západních konkurentů, jako jsou Dell nebo IBM. Jenže tady se dostáváme k jádru problému – můžeme věřit, že cena je důležitější než bezpečnost?
Mezinárodní bouře: USA hrozí omezením spolupráce
Reakce na tento krok byla rychlá a tvrdá, zejména ze Spojených států. Senátor Tom Cotton a kongresman Rick Crawford, předseda Sněmovního výboru pro zpravodajské služby, označili rozhodnutí Španělska za „nepředstavitelné“. Podle jejich vyjádření, která cituje server House.gov, hrozí, že Huawei může poskytnout čínské vládě přístup k citlivým datům, což by ohrozilo nejen španělskou, ale i mezinárodní bezpečnost. Dokonce navrhli přehodnotit sdílení zpravodajských informací se Španělskem. To je vážné varování – vždyť spolupráce v této oblasti je klíčová pro boj proti terorismu či organizovanému zločinu.
Ani v Evropě není klid. Experti na kybernetickou bezpečnost považují tento krok za podkopání jednotného přístupu EU k ochraně kritické infrastruktury. Evropská komise přitom jasně doporučuje omezovat firmy jako Huawei, které jsou považovány za rizikové kvůli možnému vlivu čínského zákona o národní bezpečnosti. Ten může teoreticky donutit společnost předat data státu. Je to jako svěřit klíče od trezoru někomu, komu nemůžete plně důvěřovat.
Bezpečnostní složky jsou na pochybách
A co na to Španělé sami? Národní policie a Civilní garda, které systém SITEL využívají, vyjádřily podle španělského deníku The Objective obavy z možného kompromitování bezpečnosti. Když i vlastní bezpečnostní složky mají pochybnosti, je těžké věřit oficiálním ujištěním, že vše je pod kontrolou. Huawei sice opakovaně popírá, že by ve svých produktech měl jakákoli „zadní vrátka“ pro špionáž, ale historie ukazuje, že důvěra v tuto firmu není zrovna pevná. Vzpomeňme si na rok 2011, kdy Vodafone odhalil zranitelnosti v telefonech Huawei, nebo na varování britského orgánu HCSEC o nedostatcích v zabezpečení jejich technologií.
Co to znamená pro nás v Česku?
Možná si říkáte, proč by nás měla zajímat španělská kauza. Odpověď je jednoduchá – kybernetická bezpečnost nezná hranice. Jak upozorňuje Bezpečnostní informační služba (BIS) v ČR, používání čínského hardwaru a softwaru může představovat riziko i pro nás. Ačkoliv Česká republika Huawei z kritické infrastruktury vyloučila už před lety, případ Španělska ukazuje, jak složité je balancovat mezi ekonomickými zájmy a bezpečností. Pokud by se podobný krok stal precedentem, mohlo by to oslabit důvěru mezi členskými státy EU. A to by byla špatná zpráva i pro nás.
Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT
Autor: Josef Neštický
Zdroj info: Politico.eu: Článek o kontraktu Španělska s Huawei na ukládání soudních odposlechů, House.gov: Vyjádření senátora Toma Cottona a kongresmana Ricka Crawforda k bezpečnostním rizikům, The Objective: Reakce španělských bezpečnostních složek na kontrakt s Huawei, Securityaffairs.com: Analýza dopadů na evropskou kybernetickou bezpečnost
<