

Ukrajinská Bezpečnostní služba (SBU) v červenci zahájila rozsáhlou operaci proti ruským agentům uvnitř Národního protikorupčního úřadu (NABU). Současně parlament schválil kontroverzní zákon, který omezuje nezávislost této klíčové instituce. Jaké důsledky to má pro boj proti korupci a bezpečnostní situaci v regionu?
Kauza, která otřásá Ukrajinou
Představme si, že instituce, která má chránit stát před korupcí, se sama stane dějištěm špionážního dramatu. Přesně to se děje na Ukrajině, kde SBU v červenci zahájila rozsáhlou operaci proti podezřelým ruským krtkům uvnitř NABU. Podle informací zveřejněných na serveru Politico.eu a potvrzených dalšími zdroji, jako je Kyivindependent.com, bylo provedeno přes 70 domovních prohlídek a zadrženo nejméně 15 osob, včetně dvou vysoce postavených detektivů. Mezi hlavními podezřelými je Ruslan Mahamedrasulov, který měl údajně nejen kontakty s ruskou tajnou službou FSB, ale také se podílel na pašování technického konopí do Ruska. K tomu SBU odhalila vazby na proruského poslance Fedora Chrystenka, označovaného za rezidenta ruských služeb přímo v NABU.
Tato operace odhaluje hlubší systémový problém, který Ukrajinu pronásleduje už desetiletí – ruská infiltrace a korupce, které podkopávají státní struktury a ohrožují stabilitu země.
Zákon, který mění pravidla hry
A jako by to nestačilo, přichází další rána. 22. července ukrajinský parlament schválil zákon, který podřizuje NABU a Specializovanou protikorupční prokuraturu (SAPO) generálnímu prokurátorovi. Nově jmenovaný generální prokurátor Ruslan Kravčenko, považovaný za loajálního člověka prezidenta Zelenského, tak získává nebývalou moc nad institucemi, které měly být nezávislé.
Co to znamená? NABU, založené v roce 2015 jako symbol protikorupční reformy po Revoluci důstojnosti, ztrácí svou autonomii. A to v době, kdy je pod palbou kvůli odhalování ruských agentů. Není divu, že tento krok vyvolal vlnu kritiky. Organizace jako Transparency International a velvyslanci zemí G7 varují před oslabením boje proti korupci, jak uvádí zprávy na Transparency International Ukraine. Ptáme se: je to skutečně snaha o posílení bezpečnosti, nebo spíš politická hra o kontrolu?
Historický stín a ruský vliv
Když se podíváme zpět, Ukrajina bojuje s ruským vlivem a korupcí už od své nezávislosti. Po roce 2014, kdy Euromajdan přinesl naději na změnu, se země snažila vybudovat instituce, které by ji očistily od starých praktik. NABU bylo jedním z klíčových pilířů této snahy, zaměřené na vyšetřování korupce na nejvyšších místech. Jenže, jak ukazují opakované případy odhalování ruských agentů v bezpečnostních složkách, staré struktury a vliv Moskvy jen tak nezmizí. Dnešní situace je jen další kapitolou v dlouhém příběhu, kde se bezpečnost a politika prolínají s osobními zájmy.
Zdá se, že mezinárodní tlak a protesty v ulicích ukrajinských měst donutí Ukrajinu k přehodnocení kontroverzního zákona. Kauza ruských krtků v NABU a omezení nezávislosti protikorupčních institucí na Ukrajině není jen vnitřní záležitostí jedné země. Je to varování, jak křehké mohou být reformy tváří v tvář geopolitickým tlakům a vnitřním mocenským hrám. Pro nás v České republice je to připomínka, že stabilita východní Evropy je i naší starostí. Budeme sledovat, zda Ukrajina dokáže tento boj vyhrát – nejen proti ruským agentům, ale i proti vlastním démonům korupce a politické manipulace.
Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT
Autor: Josef Neštický
Zdroj info: Politico.eu, Kyivindependent.com: Informace o operaci SBU a zadržení osob v NABU, Transparency International Ukraine: Reakce na omezení nezávislosti NABU a SAPO
<