Bergerova vila v Rožnově pod Radhoštěm má historii plnou spletitých osudů. Původně měla být zázemím pro rodinu, po arizování židovského majetku a následném komunistickém převratu ale začala sloužit jinému účelu. Školka její prostory vybydlela, a tak byla po sametové revoluci zchátralá. Znovu se nadechla až s městskou knihovnou. Ta ji teď podruhé opravila a rozšířila o novou přístavbu.
Rožnovská městská knihovna dostala budovu k užívání po rekonstrukci v roce 1993 a od té doby je centrem místních, kteří do ní chodí pro radu nebo na kulturní akce. Po 30 letech fungování ale budova přestala kapacitně stačit, a tak se vedení knihovny rozhodlo pro její rekonstrukci a rozšíření o novou přístavbu. V architektonické soutěži zvítězilo studio Čtyřstěn.
„Cílem bylo najít nejvhodnější řešení pro rozšíření kapacity městské knihovny, protože prostory v historizující vile nestačily pro výukové programy a další aktivity, které k moderní knihovně patří,“ vysvětluje vedoucí architekt Karel Kubza s tím, že se svým studiem vyhrál s návrhem přistavět k budově novou moderní část, která se zároveň stane hlavním vstupem.
„Role přístavby a vily se tím otáčejí. Nová budova je novým hlavním prostorem, který splňuje požadavky na moderní knihovnu s kavárnou a přednáškovými prostory. Vila teď funguje především pro dospělé čtenáře – jako čítárna, studovna a zázemí pro administrativu knihovny,“ dodává.
Přístavba a stará vila mají uvnitř odlišný charakter. Nová budova je moderní a její skleněná fasáda se otevírá do zahrady. Interiér vily je více tradiční. Má komornější charakter s vysokými regály v modrozelené barvě a čtecími zákoutími v arkýřích. „Je to takové bludiště s atmosférou starých knihkupectví,“ vysvětluje architekt v galerii. Projděte si ji.