V Česku jsou během státních svátků zákazem prodeje dotčeny velké obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, které musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.
O listopadovém svátku tedy i velké řetězce mohou zůstat otevřené. Standardně budou fungovat také rozvážkové služby.
„Otevírací doba všech obchodů a hypermarketů Globus je dne 17. listopadu standardní, jak jsou zákazníci zvyklí,“ potvrzuje pro ČTK mluvčí společnosti Aneta Turnovská. Lidé podle ní dárky na Vánoce již nakupovat začali. V popředí zájmu jsou hračky a kosmetické balíčky, doplnila.
V prodejnách Penny Market je poptávka i po vánočních ubrouscích, figurkách a svíčkách, uvedl mluvčí Tomáš Kubík.
„Vzhledem k tomu, že letos 17. listopad předchází víkendu, očekáváme návštěvnost podobnou jako o víkendech, která je tradičně vyšší než v pracovní dny,“ řekl mluvčí Ikea Petr Šašek. Pobočky podle něj budou mít otevřeno standardně od 10:00 do 20:00.
„Páteční nákupy uskuteční větší část zákazníků mimo velká sídla v prodejnách, které jsou blízko turistickým destinacím či chalupám, kde budou trávit rodiny prodloužený víkend,“ odhaduje mluvčí Albert Jiří Mareček.
Online supermarket Rohlík.cz očekává vyšší zájem spíše ve čtvrtek před prodlouženým víkendem, uvedla mluvčí Denisa Morgensteinová.
Prodloužené víkendy v roce 2023
Češi si za celý letošní rok mohli prodloužený víkend dopřát celkem pětkrát, zatímco loni to bylo jen třikrát. Například minulý rok slavili lidé Den boje za svobodu a demokracii ve čtvrtek.
Zákon o prodejní době platí od roku 2016, zavedení zákazu prosazovali zejména odboráři, kteří jej chtějí dále rozšiřovat. Podnikatelské svazy zákon o omezení prodeje naopak opakovaně kritizují. Dodržování zákazu prodeje o svátcích za běžného stavu kontroluje Česká obchodní inspekce. Za jeho porušení hrozí prodejcům pokuta až milion korun.
Zákaz se ovšem netýká prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.
• Večerky
Večerek je v Česku několik tisíc. Zhruba každý třetí malý obchod vlastní vietnamští obchodníci. Většinou jde o kombinovaný sortiment trafiky, potravin, domácích potřeb nebo drogerie. Na jejich provoz dohlíží Česká obchodní inspekce, stejně jako živnostenské úřady.
• Benzinové pumpy
Kromě klasické nabídky zboží jsou stále rozšířenější pobočky řetězců potravin na pumpách. Například Billa otevřela své minimarkety s nepřetržitým provozem na pumpách Shell. Jejich otevírací doba tak kopíruje otevírací dobu samotných benzinek.
• Soukromníci
Soukromé maloobchody, nejen malé vesnické obchůdky, ale třeba i různé prodejny lahůdek, mohou s otevírací dobou nakládat libovolně. Do malé plochy také spadá většina cukráren či například prodejen zdravé výživy.
• Pojízdné prodejny
Zákon je nijak neřeší, většina z nich ale už teď funguje pouze ve všední den.
Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.