Lednové důchody české seniory potěší. Budou totiž značně vyšší než ty na konci loňského roku. Někteří penzisté si polepší až o tisíce korun. Důchody zvedá každoroční zákonná valorizace a dále také novinka zvaná výchovné za péči o děti. O vyšší sumu se navíc postará i mimořádný doplatek za valorizaci.
Všechny vyplácené důchody, kterých je téměř 3,5 milionu, se podle zákonné valorizace zvýší od ledna v průměru o 825 korun. Základní výměra důchodu je nově vyšší o 140 korun a činí 4040 korun a procentní výměra vzrostla o 5,1 procenta.
Platí, že čím vyšší důchod, tím větší navýšení. Například penzista, který měl v prosinci důchod 20 tisíc korun, bude v lednu brát bez pár korun už 21 tisíc korun. Naopak důchod ve výši 12 tisíc korun se od ledna zvýší „jen“ o 550 korun.
O zvýšení není třeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho provede automaticky.
Tím ale lednové zvyšování starobních důchodů nekončí. Zhruba 1,4 milionu převážně důchodkyň dostane k penzi dalších 500 korun za každé vychované dítě. Většina žen dostane výchovné spolu s důchodem. „Informaci o zvýšení starobního důchodu o výchovné obdrží poživatelky starobního důchodu formou valorizačního oznámení, které ČSSZ rozesílá od poloviny prosince do poloviny ledna 2023,“ uvedla mluvčí sociální správy Jitka Drmolová.
Muži musí o výchovné požádat
Část důchodkyň si bude ale muset na peníze počkat až do konce měsíce. A někteří penzisté si o něj budou muset požádat. „U žen, pokud jim důchod bude nově přiznán po 31. prosinci 2022, a u otců, bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají, je možné výchovné přiznat na základě žádosti u České správy sociálního zabezpečení,“ řekla dále Drmolová.
Formou doplatku na konci měsíce dostanou výchovné ženy, které původně pobíraly invalidní důchod a ke změně na starobní důchod došlo v jejich 65 letech ze zákona takzvanou transformací.
„Na výchovné mají tyto ženy nárok na základě zákona, který vyšel ve Sbírce zákonů až 28. prosince 2022, tedy v okamžiku, kdy byla lednová valorizace již kompletně připravena. Proto bude výchovné těmto ženám zpočátku vyplaceno formou samostatného doplatku, a to buď na účet nebo poštovní poukázkou,“ popsala sociální správa.
Doplnila, že o zvýšení procentní výměry starobního důchodu o výchovné budou ženy informovány samostatným oznámením, které bude také rozesíláno koncem ledna 2023. Informace o výši doplatku bude uvedena ve zprávě na poštovní poukázce nebo na výpisu z účtu.
Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) přibude díky výchovnému důchodkyním, které v minulosti vychovaly potomky, průměrně 1100 korun.
„Dosud byly bohužel hlavně ženy trestány za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála tři tisíce korun. Nyní se roky strávené výchovou potomků konečně docení i prostřednictvím penze,“ uvedl už v minulosti ministr práce Marián Jurečka (KDU-ČSL).
Doplatek za valorizaci
A dalších až několik set korun dorazí v lednu na účet penzistům díky jednorázovému doplatku za valorizace. Jde o kompenzaci za to, že každý důchodce má jiný výplatní den, a tak dostane poměrnou část valorizovaného důchodu za období od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu termínu jejich důchodu.
Doplatek se ovšem týká jen důchodců, kterým peníze vyplácí sociální správa.
Důchody už míří na účty. Vyplácejí se v termínu od 3. do 24. ledna. Do sociálních služeb s celoročním pobytem, míří penze vždy 15. den v měsíci.
Důchodcům se tak jako jediným ve společnosti dorovnává díky valorizaci vysoká inflace, která „trápí“ českou ekonomiku. Jen loni se důchody zvýšily celkem třikrát, lednovou valorizací a pak dvěma mimořádnými valorizacemi v červnu a v září.
Spolu s lednovou valorizací roku 2023 se tak rekordně zvýšil poměr důchodu k průměrné mzdě. Zatímco na začátku roku 2022 důchodci pobírali 42,5 procenta průměrné mzdy, v lednu 2023 to je už 45,9 procenta.
Valorizace se promítne do státního rozpočtu, jehož výdaje se v této souvislosti zvýší o 28,6 miliardy korun. Celkové výdaje na důchody budou tedy v roce 2023 podle údajů MPSV činit skoro 660 miliard korun.