Když americký velvyslanec Bijan Sabet před rokem nastoupil na svůj post v Česku, označil za jednu ze svých priorit, aby pro výstavbu jaderného bloku v Dukovanech vláda vybrala společnost Westinghouse. Na konci ledna ji však kabinet z tendru vyřadil kvůli nesplnění podmínek. Ambasador neskrývá své zklamání.
„Když jsem si přečetl prohlášení vlády, byl jsem velmi zklamaný. Už dříve jsem řekl, že Westinghouse AP1000 je nejlepší a nejspolehlivější technologie s prokazatelnou historií a zkušenostmi. Pro Česko by to bylo skvělé řešení pro výstavbu jaderného bloku,“ řekl Aktuálně.cz velvyslanec Bijan Sabet.
Už krátce po svém nástupu do diplomatického úřadu řekl, že podpora společnosti Westinghouse a její nabídky v tendru na dostavbu Dukovan patří k jeho největším prioritám. Americká společnost s Českem dlouhodobě spolupracuje, od letošního roku bude dodávat jaderné palivo do obou tuzemských elektráren.
Podle vlády však Westinghouse nesplnil podmínky. „Nepodali závaznou nabídku na jeden blok,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) proto nabídku ani nebylo možné vyhodnotit. Dále podle vlády nebylo jednoznačně určené, kdo by byl zodpovědný za kvalitu stavby.
Podle bývalého zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla si tak firma za vyřazení z tendru může sama. „Pokud Westinghouse nepodal závaznou nabídku, tak jde o nesplnění podmínek tendru a nic jiného dělat nezbývá,“ řekl pro Seznam Zprávy.
Stejného názoru je i finanční analytik Tomáš Cverna. „Americká firma si zřejmě nechávala otevřená zadní vrátka, což by mělo negativní dopad na průběh projektu, a je dobře, že byla z tendru vyřazena. Zároveň je pro mě překvapením, že se Westinghouse k tendru postavil tímto způsobem. Ještě donedávna se zdálo, že všechny tři společnosti jeví o nabídku seriózní zájem,“ řekl.
Už dříve se spekulovalo, že Westinghouse o zakázku ve skutečnosti tolik nestojí. Společnost má už jistou zakázku na výstavbu šesti bloků v Polsku, které chystá svou první jadernou elektrárnu. Stejný typ reaktoru AP1000 už funguje v Číně a loni si ho vybralo Bulharsko.
Česko bude dál o nových jaderných blocích jednat už jen s francouzskou společností EDF a korejskou KHNP. Už dříve z tendru vypadly čínská CGN a ruský Rosatom. Vláda nyní po firmách chce, aby své nabídky na stavbu čtyř bloků dopracovaly. A aby předložily závazné nabídky ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Na nové nabídky mají čas do poloviny dubna.
„Z dosavadního průběhu tendru vyplývá, že při objednání více reaktorů současně by se mohla cena za blok snížit až o 25 procent. Umožní to úspory z rozsahu a optimalizace procesu výstavby,“ vysvětlil ministr průmyslu Síkela.
Video: Máme se lépe, než si tu tvrdíme, říká ministr průmyslu Síkela (23. 11. 2023)
Spotlight Aktuálně.cz – Jozef Síkela. | Video: Blahoslav Baťa