Letos si Češi odečtou z daní více peněz než loni. Slevy na poplatníka a školkovné jsou totiž vyšší, u darů zase byla prodloužena platnost mimořádného „covidového“ limitu. Daňoví experti radí, co všechno vám sníží daňovou povinnost a kolik vám loni poskytnutá finanční pomoc Ukrajině ušetří peněz.
Daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu. Daňové odpočty snižují daňový základ – každá tisícikoruna daňového odpočtu přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun. Jaké slevy a odpočty mohou lidé využít?
Sleva na poplatníka
Základní sleva na poplatníka za rok 2022 činí 30 840 korun. Oproti roku 2021 je sleva na poplatníka vyšší o tři tisíce korun.
„Nárok na základní daňovou slevu na poplatníka, která přímo snižuje vypočtenou daň z příjmu, mají všichni daňoví poplatníci. Tedy například i výdělečně činní studenti nebo důchodci,“ říká daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Sleva na děti a školkovné
Školkovné za rok 2022 činí za každé dítě 16 200 korun. Za rok 2021 to bylo o tisícovku méně. „Týká se dětí navštěvujících státní či soukromé školky, dětské skupiny a další registrovaná zařízení. Nárok na slevu máte jen tehdy, pokud s dítětem bydlíte v jedné domácnosti. Pro uplatnění potřebujete potvrzení od provozovatele školky,“ upřesňuje Jana Jáčová, zakladatelka účetní firmy UOL Účetnictví.
Vypočtenou daň z příjmu významně snižuje i daňové zvýhodnění na děti. Roční daňové zvýhodnění je:
- na první dítě 15 204 korun
- na druhé dítě 22 320
- na třetí a další dítě 27 840 korun
- jestliže je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak je dvojnásobně vysoké
„V případě, že je souhrnná částka daňového zvýhodnění vyšší než daň z příjmu po uplatněných slevách, potom se neplatí na dani z příjmu nic a ještě se dostane daňový bonus. Nárok na roční daňový bonus však vzniká pouze v případě, že roční rozhodný příjem dosahuje alespoň 97 200 korun. Za rok 2021 to bylo 91 200 korun,“ upozorňuje Ivanco s tím, že rozhodným příjmem se rozumí pouze příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti.
Sleva na vyživovanou manželku či manžela
Bydlíte-li ve společné domácnosti s manželem či manželkou a váš protějšek neměl v loňském roce výraznější příjmy, využijete slevu až 24 840 korun, respektive 2070 korun za každý takový měsíc.
„Maximální příjem manželky či manžela nesmí přesáhnout 68 tisíc korun za rok, do této částky se ale nepočítá rodičovský příspěvek, porodné či přídavek na dítě a další dávky státní sociální podpory. Pokud je manžel či manželka držitelem průkazu ZTP/P, sleva se dvojnásobí,“ upřesňuje Jáčová.
Úroky z úvěrů na bydlení
Maximální daňový odpočet úroků z úvěru na řešení vlastního bydlení je pro rok 2022 stanoven na 150 tisíc korun. Pokud ale došlo k obstarání bytové potřeby před rokem 2021, na tyto úroky z úvěru se vztahuje původní maximální limit ve výši 300 tisíc korun.
Penzijní a životní pojištění
Pokud máte penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a přispíváte si na něj více než 1000 korun měsíčně, můžete si snížit základ daně.
„Jelikož jste ale k první tisícikoruně již dostali státní příspěvek, musíte brát v potaz jen částku, která tisíc korun převyšuje. Pokud například měsíčně platíte tři tisíce korun, pro výpočet snížení daňového základu je rozhodující částka dva tisíce korun. Maximálně si základ daně můžete takto snížit o 24 tisíc s výslednou slevou na dani 3600 korun,“ přibližuje dále Jáčová.
O stejnou částku může být roční daň nižší i v případě životního pojištění. Je však potřeba splňovat více podmínek.
„Jedná se třeba o to, že pojistné plnění bude vyplaceno nejdříve v 60 letech, smlouva musí být uzavřena nejméně na 60 měsíců, nesmí se jednat o pouhé pojištění rizik a mnoho dalšího. Pojišťovna by vám v každém případě měla zaslat potvrzení o částce, kterou můžete v daňovém přiznání uplatnit,“ dodává Jáčová.
Zkoušky z dalšího vzdělávání a odbory
Až o tři tisíce korun je možné snížit základ daně o zaplacené členské příspěvky odborové organizaci.
Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání snižují základ maximálně o 10 tisíc korun, u lidí se zdravotním postižením o 13 tisíc korun a u lidí s těžším zdravotním postižením o 15 tisíc korun.
Dary
Dary patří mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ. Takže každá tisícikoruna poskytnutá formou daru přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun a občanům s daňovým základem za loňský rok nad 1 867 728 korun dokonce ve výši 230 korun.
„Při uplatnění daru je nutné k daňovému přiznání přiložit příslušný doklad o poskytnutém daru, například darovací smlouvu,“ říká Gabriela Ivanco. Doplňuje, že u dárcovských SMS (DMS) je třeba si potvrzení o daru vygenerovat na oficiálním webu DMS.
Kvůli pandemii koronaviru a nyní i kvůli válce na Ukrajině se zavedla výjimka pro horní hranici odpočtů. Maximálně je možné si odečíst 30 procent základu daně oproti dřívějším 15 procentům. Ovšem jen pokud úhrnná hodnota poskytnutých darů činí minimálně dvě procenta základu daně nebo 1000 korun.
Aby bylo možné si snížit roční daňový základ o dary, musí být splněny zákonné podmínky, tedy účel daru, příjemce daru a částka daru. Mezi legislativou podporované účely daru patří zejména humanitární a charitativní účely, věda, kultura, školství, sociální účely, zdravotní nebo ekologické účely.
S ohledem na možnost daňového odpočtu je nutné dar poskytnout příjemci uvedenému v zákoně o dani z příjmu, v praxi tedy nejčastěji právnickým osobám se sídlem v Česku nebo v zemích EU.
Dary pro Ukrajinu
Češi poslali v loňském roce na pomoc Ruskem napadené Ukrajině okolo čtyř miliard korun. Letos si o tyto dary sníží daňový základ.
„Ministerstvo financí po invazi Ruska na Ukrajinu schválilo bleskovou novelu zákona o daních z příjmů. Novela je účinná zpětně od začátku roku 2022. Nově byla letos v lednu její platnost prodloužena i na rok 2023,“ říká Michal Větrovec, daňový poradce ze společnosti BDO.
A zatímco loni se mluvilo o tom, že dary poskytnuté přímo Ukrajině nebude možné z daní odečíst, nyní už to jde. Novela rozšiřuje okruh subjektů, kterým lze dar poskytnout. Lidé si tak mohou ze základu daně odečíst i dar, který poskytli:
- přímo státu Ukrajina
- územně-správnímu celku státu Ukrajina
- právnické osobě se sídlem na území státu Ukrajina
- fyzické osobě s bydlištěm na území státu Ukrajina
„Příjemce daru ovšem nadále musí splňovat podmínky uvedené v paragrafu 15 odstavce 1 nebo paragrafu 20 odstavce 8 zákona o daních z příjmů,“ doplňuje Větrovec.
Nově je možné od základu daně odečíst také hodnotu daru, který byl poskytnut na podporu obranného úsilí státu Ukrajina. „Tím se rozumí například zbraně, munice, vojenské příslušenství a cokoliv dalšího, co může pomoci státu Ukrajina při jeho obraně ve válečném konfliktu. I zde je podmínkou okruh příjemců vyjmenovaný v zákoně,“ vyjmenovává daňový expert.
Podle něj také nově platí možnost odečíst dary u fyzických osob i v případě rezidentů státu Ukrajina. Je zde podmínka prokázat, že úhrn příjmů z Česka tvoří minimálně 90 procent celkových zdanitelných příjmů, mimo příjmů podléhajících srážkové dani.
„Tyto fyzické osoby nicméně musí splňovat podmínky, které platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru. Například se jedná o osobu, která je poživatelem invalidního důchodu. Jinými slovy, nadále nebude možné daňově uplatnit dary, které by byly poskytnuty plošně, jakékoliv fyzické osobě,“ dodává Větrovec.
I u darů pro Ukrajinu platí mimořádně navýšený limit pro odečet darů až na 30 procent základu daně, pokud poskytnuté dary činí minimálně dvě procenta základu daně nebo 1000 korun.
Dar poskytnutý na zveřejněný účet Velvyslanectví Ukrajiny v Česku lze přitom podle Finanční správy prokázat výpisem z účtu, případně ústřižkem složenky.