Hypotéky – téma, které se řeší v nejedné rodině. Jelikož banky začínají zpřísňovat, mnoho lidí se obává jednoho – že za nějakou dobu na půjčku na bydlení nedosáhne. A tak se v mnoha domácnostech začíná doslova panikařit a přemýšlí se nad tím, jestli o úvěr požádat už nyní nebo raději ne. V souvislosti s tím stojí za zmínku, co konkrétně banky zjišťují od svých žadatelů a v jakých ohledech nebo směrech je kontrolují. Co bankovní instituce ve skutečnosti zajímá a co všechno chtějí vědět, než na žádost natisknou zelené razítko s nápisem “SCHVÁLENO”?
Průměrná výše platu hraje roli
Ze všeho nejdříve se banka potřebuje ujistit, jestli žadatelé vydělávají opravdu dostatek peněz na to, aby byli schopní dostát svým závazkům čili aby byli schopní splácet. Pokud na základě průměrné výše příjmů vydedukují, že by mohlo dojít při úhradách půjčky k problémům, raději od potenciálního klienta dávají ruce pryč.
Zejména je zajímá výše příjmů za posledních dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Zatímco některé banky chtějí znát plat za celý rok, jiným stačí poslední tři měsíce. Co je klíčové v souvislosti s přijímanou mzdou je její stabilita. Jsou ve vypláceném příjmu nějaké mezery? Došlo v některém z měsíců k výpadku platu? Pokud ano, budete muset bance předat řádné vyjádření ke vzniklé situaci. Bez adekvátního odůvodnění bude pravděpodobnost schválení opravdu minimální.
Pozor na jednorázové bonusy
A když už jsme u těch příjmů, dejte si pozor na jednorázové bonusy, nepravidelně vyplácené odměny nebo přivýdělky, které jsou mimo pracovní poměr. I když logicky zvyšují každoměsíční příjem domácnosti, banky je neakceptují a o ně uvedenou částku snižují. Na první pohled se jedná o výjimečné příjmy, které bankovní instituce nemohou brát v potaz.
Určitá nebo neurčitá?
Než se obléknete do kabátu a vyrazíte s žádostí v ruce do nejbližší banky, podívejte se do své pracovní smlouvy. Na jak dlouho je sjednán pracovní poměr? Máte před sebou rok, po kterém se uvidí, jestli si vás zaměstnavatel nechá, nebo se vás týká doba neurčitá?
Pracovní smlouvy uzavřené na konkrétní dobu nejsou bankám zrovna sympatické. A už vůbec nevidí rády, pokud jste ve zkušební nebo, nedej bože, ve výpovědní lhůtě. V takovém případě nemůžete očekávat, že by vám banky vyšly vstříc.
I místo výkonu práce rozhoduje
Člověk si ani neuvědomuje, co všechno hraje při získávání úvěru roli. I místo výkonu práce se hlásí při schvalování žádosti o slovo. Je rozdíl, zdali práci vykonáváte na území České republiky nebo v Evropské unii. A stejně tak mluvíme o jiné situaci, pokud je místo výkonu práce vedeno v takzvaných třetích zemích, jako je Rusko, Spojené státy nebo Čína a Arabské Emiráty.
Zejména pak u práce ve třetích zemích může dojít k problémům. Banky mohou doložený příjem zkrátit nebo neuznat vůbec, i když bude sebevíc vysoký.
Ke změně či úpravě příjmů dochází i za předpokladu, že je vám mzda vyplácena v jiné než české měně čili v eurech nebo kunách či dolarech. Nejen, že dochází k přepočtu platu, ale také k jeho zkrácení až o patnáct procent. Důvodem je jakási ochrana proti nepředvídatelným a nevyzpytatelným směnným kurzům.
Jaká je vaše profese?
Ještě donedávna se polování tolik neřešilo, ale úderem koronavirové pandemie se začalo řešit výrazněji. Problém se získáváním hypoték mohou mít jedinci, kteří fungují v pohostinství nebo cestovním ruchu. Právě jim covid znemožnil vykonávání jejich profese, a i když to nebylo jejich vina, banky k nim přistupují s velkou opatrností, i co se týče menších úvěrů.
Snížená pravděpodobnost toho, že by banky žádosti o půjčku na bydlení vyhověly, se týká především kuchařů, číšníků, majitelů hotelů, servírek, pokojských a zaměstnanců leteckých společností.