

Doposud největší vodní elektrárnou na světě je čínský komplex zvaný Tři soutěsky. Nyní Čína plánuje tento rekord překonat výstavbou ještě větší přehrady na řece Jarlung Cangpo. Tento obrovský projekt se potýká nejen s odporem Tibeťanů, ale také Indie a Bangladéše.
Vodní nádrž Motuo má být součástí čínské politiky nazývané xidiandongsong, což znamená, že Čína vyrábí elektřinu především na západě země a následně jí přesouvá na východ. Pochvaluje si, že takto produkuje čistou energii díky velkému sklonu a rychlosti místních řek, a chystá se v této oblasti budovat další elektrárny. Také tento projekt prezentuje jako prospěšný pro místní obyvatelstvo, kterému podle vlády „posílí pocit zisku a štěstí mezi lidmi všech etnických skupin“.
Ve skutečnosti proti podobné výstavbě elektráren místní, tedy tibetské obyvatelstvo, protestuje. A to především proto, že jsou nuceni se vystěhovat. Nádrže jsou kritizovány z důvodů zatopení domovů a Tibetských chrámů. Přestože Čína tvrdí, že tato přesídlení probíhají se souhlasem většiny tamního obyvatelstva, její tvrzení nejsou příliš spolehlivá.
Navíc tato konkrétní přehrada může mít další neblahý vliv na okolí. Dává totiž Číně možnost regulovat vodní tok řeky, která je životně důležitá pro části Indie a Bangladéše. Existují důvodné obavy, že po dokončení přehrady by mohly značně vyschnou oblasti, které řeky Siang a Brahmaputra (jak se nazývají ramena řeky na dolním toku) zásobují. To by pro tamní populaci mohlo mít velmi neblahé následky. Navíc existence nádrže by dala Číně do rukou další nebezpečnou možnost a to její otevření, tedy jakousi „vodní bombu“. Pokud by byla přehrada najednou uvolněna, mohla by zničit nemalé území na dolním toku řeky.
Čína již reagovala na tyto obavy s tím, že zvážila dopady na oblasti níže po proudu řeky a má na její přehrazení legitimní právo. Indie se v reakci na hrozbu, která by se Číně mohla dostat do rukou rozhodla postavit na svém území další vodní elektrárnu, jejíž hlavním úkolem bude regulace toku a zabránění náhlým únikům z čínské přehrady. Tak by nová přehrada mohla zabránit záplavám na nižším toku.
Vzhledem k tomu, že výstavba již započala, Čína již neustoupí. Indie a Bangledéš se tedy musí připravit a rozhodnout se, jak s její existencí naložit. Zdá se, že indická elektrárna by mohla alespoň částečně ulevit případným záplavám, ale nemůže zabránit vyschnutí řeky. To by pro obyvatelstvo a jeho obživu mohlo mít tragické následky.
Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT
Autor: Vojtěch Benda
<