

Nelegální obchod s pesticidy v Evropě v roce 2025 dramaticky roste a podle Europolu tvoří až 14 % trhu. Zemědělci, tlačení rostoucími náklady, sahají po levnějších, ale nebezpečných alternativách. Jaké jsou příčiny a dopady?
Evropské zemědělství je v kleštích. Na jedné straně rostou náklady na provoz, na druhé straně se zpřísňují regulace. A uprostřed toho všeho kvete černý trh s pesticidy, který ohrožuje nejen zdraví a životní prostředí, ale i férovou soutěž.
Černý trh
Trh, kde se točí miliardy eur, ale nikdo o něm nechce mluvit nahlas. Podle nejnovějších statistik Europolu představuje nelegální obchod s pesticidy v EU k červenci 2025 zhruba 14 % všech používaných přípravků na ochranu rostlin. V některých oblastech, jako je Řecko, dosahuje tento podíl až 25 %. Pro srovnání, před deseti lety, v roce 2015, se odhadoval na „pouhých“ 10 %. Finanční rozměr je ohromující – podle zprávy OLAF z prvního pololetí 2025 se obrat nelegálního trhu pohybuje kolem 1,3 miliardy eur ročně, přičemž podvody s fondy EU spojené s padělanými pesticidy jen v Rumunsku dosáhly 870 milionů eur.
V České republice situace není o moc lepší. Podle národních dat ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) a Celní správy se podíl nelegálních pesticidů odhaduje na 14 až 18 %, což v korunách znamená asi miliardu ročně. Proč je tolik zemědělců ochotno riskovat? Odpověď je prostá – ekonomický tlak. Nelegální přípravky jsou často o 30 až 40 % levnější než legální výrobky. Když se vám hroutí rozpočet, je snadné podlehnout.
Od Číny po evropské farmy
Nelegální pesticidy nejsou jen o levné chemii v kanystrech. Jde o sofistikovaný byznys organizovaných kriminálních skupin, které využívají vše od online platforem po zneužívání legálních mechanismů, jako je souběžný obchod. Ten slouží k dovozu schválených přípravků mezi členskými státy EU, ale často se stává zadními vrátky pro pašování. Historicky se tento problém začal výrazněji projevovat kolem roku 2000, kdy se na evropský trh začaly dostávat nelegální produkty z Číny. Od té doby se situace jen zhoršuje.
Operace Europolu „Silver Axe“ ukazuje, jak hluboko sahají kořeny tohoto problému. V roce 2023 bylo zabaveno rekordních 2 040 tun padělaných pesticidů a za posledních osm let celkem téměř 7 000 tun. Letos v dubnu proběhly zásahy v jižní Evropě – ve Španělsku, Itálii a Francii – kde úřady zadržely přes 26 tun nelegálního zboží a odhalily tržby z trestné činnosti za více než 5 milionů eur. Přesto je to jen špička ledovce.
Proč zemědělci riskují? A co riskujeme my všichni?
Příčiny jsou jasné. Ceny legálních pesticidů rostou, regulace EU se zpřísňují a omezují počet povolených látek. Zemědělci – ať už u nás, nebo jinde v Evropě – čelí ekonomickému tlaku, který je žene do náruče černého trhu. Ale za jakou cenu? Nelegální pesticidy, často padělané nebo obsahující zakázané toxické látky, představují obrovské riziko. Kontaminují půdu a vodu, ničí opylovače a ohrožují biodiverzitu. A co víc, zdraví pracovníků na polích i spotřebitelů, kteří jedí ošetřené plodiny, je v ohrožení – od karcinogenních účinků po hormonální poruchy.
Zatímco zemědělci volají po dostupnějších alternativách, environmentální organizace jako PAN Europe upozorňují na paradox: EU sice zakazuje některé nebezpečné látky doma, ale povoluje jejich vývoz do třetích zemí. A právě odtud se pak často vrací zpět jako součást nelegálního trhu. Není to trochu jako hasit požár benzínem?
Evropská unie se snaží reagovat. V červnu 2025 byly oznámeny nové priority v rámci cyklu EMPACT 2026–2029, které zahrnují harmonizaci sankcí, regulaci online prodeje pesticidů či zavedení plné sledovatelnosti pomocí 2D kódů. V Česku na tom aktivně pracují ÚKZÚZ, Celní správa a Policie, ale přetrvávají výzvy – nízká odhalitelnost u koncových uživatelů a rostoucí online distribuce zůstávají oříškem.
Lze předpokládat, že zpřísnění regulací od roku 2026 přinese určité zlepšení, zejména pokud se podaří omezit internetový prodej a zvýšit pokuty na miliony eur. Na základě dosavadních trendů však můžeme odhadovat, že bez dostupných alternativ pro zemědělce bude černý trh hledat nové cesty. Pro české farmáře to může znamenat lepší ochranu před nekalou konkurencí, ale také vyšší administrativní zátěž.
Nelegální obchod s pesticidy je jako hydra – odseknete jednu hlavu a vyrostou dvě nové. Dnes je jasné, že problém narůstá a dotýká se nás všech – od zemědělců přes životní prostředí až po obsah talířů na našich stolech.
Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT
Autor: Marek Hájek
Zdroj info: reuters.com, Europol SOCTA report 2025, OLAF zprávy o padělaných pesticidech 2024–2025, CropLife International report 2024, ÚKZÚZ tiskové zprávy a statistiky 2024–2025
<