Češi si v třídění odpadu vedou dobře. Společnost Tetra Pak ale věří, že stanovením závazných cílů v legislativě docílí Česko i efektivnější recyklace nápojových kartonů a přiblíží se tak na úroveň evropských zemí jako Německo nebo Belgie, které recyklují přes 70 procent těchto obalů.
Nápojový karton je velmi dobře recyklovatelný materiál a lze z něj vytvořit další výrobky, jako kartonové krabice, kapesníky nebo dokonce stavební desky podobné dřevotřísce. Aby spotřebitelům přiblížil jednoduchost sběru použitých nápojových kartonů z oběhu, umístil Tetra Pak v pražském OC Metropole Zličín unikátní automat přizpůsobený právě na sběr obalů na nápoje. Každý si jeho použití může vyzkoušet sám. Tetra Pak v současnosti přichází s iniciativou na zavedení povinných cílů do české legislativy.
Společnost Tetra Pak umístila do nákupního centra Metropole Zličín speciální automat na sběr a třídění nápojových kartonů, PET lahví a plechovek. Cílem je spotřebitelům ukázat, že i obaly od mléka nebo džusu jdou tímto způsobem sbírat a že z této cenné suroviny může díky recyklaci vzniknout spousta dalších výrobků.
„Chceme ukázat, že nápojový karton není jen obal na mléko a džusy, ale také skvělá druhotná surovina pro výrobu nových produktů. Z pohledu vlivu na životní prostředí je velkou výhodou nápojového kartonu nízká uhlíková stopa. Pokud vezmeme v úvahu celý životní cyklus, mají nápojové kartony vůbec nejnižší uhlíkovou stopu v porovnání s dalšími dostupnými obaly v této kategorii. Tu lze navíc ještě snížit tím, že se jich bude více recyklovat. K tomu jsou ale potřeba vedle snahy lidí o třídění odpadu i legislativní změny,“ říká Štěpán Ledvina, expert na cirkulární ekonomiku ze společnosti Tetra Pak.
Zahraniční zkušenosti ukazují, že nejlepší cesta k vyšší míře recyklace vede přes závazné cíle zakotvené v legislativě. Společnost Tetra Pak stále usiluje o zavedení sběrových a recyklačních cílů přes legislativní změny, které jsou klíčové. Pokud by zákonodárci podpořili nové sběrové a recyklační cíle jako například u plastových lahví (90 % v roce 2029), mohly by se nápojové kartony naplno stát součástí cirkulární ekonomiky. Zavedení recyklačních cílů podporují zástupci celého průmyslu.
Alternativou by pak mohlo být rozšíření zálohového systému i na nápojové kartony. Tento systém je v současné době prověřován pouze pro plastové lahve a hliníkové plechovky. Zavedení zálohového systému může být vhodnou cestou, která spotřebitele motivuje k ještě lepšímu třídění a povede i ke zvýšení recyklace nápojových kartonů. Z průzkumu společnosti Tetra Pak vyplynulo, že 45 procent Čechů by zálohování přivítalo.
„Zprovozněním prvního automatu na zpětný odběr nápojových kartonů v OC Metropole Zličín ukazujeme jednu z možných cest, jak zvýšit míru recyklace obalů od mléka nebo džusu. V situaci, kdy vláda prověřuje možné zavedení zálohového systému pro PET lahve a hliníkové plechovky, by bylo skvělé, aby do prvotních úvah o rozsahu tohoto systému byla zahrnuta i další obalová řešení včetně nápojových kartonů. Zkušenosti za zahraničí ukazují, že nápojové kartony mohou být součástí zálohování a vedou k lepší recyklaci,“ uzavírá Štěpán Ledvina, expert na cirkulární ekonomiku ze společnosti Tetra Pak.
Foto + Zdroj: Tetra Pak
<