Poškozovat americké podniky není totéž jako pomáhat evropským.
V kombinaci s dalším novým zákonem o digitálních službách (DSA), bude zákon o digitálních trzích (DMA) pravděpodobně stát americké technologické společnosti až 50 miliard dolarů, a to čistě kvůli nové, obrovské zátěži spojené s dodržováním dodatečných předpisů, nemluvě o dopadu na chuť těchto společností investovat v Evropě. Takové omezení Silicon Valley však nijak nepodpoří inovace v Evropě.
Pokud chce EU jakkoliv dlouhodobě podpořit evropský technologický sektor, tak to zcela jistě není správný způsob. Aby se podnikatelům a průkopníkům nových technologií dařilo, potřebují příznivé prostředí s nízkými daněmi a rozumnými a spolehlivými předpisy. EU je ztělesněním pravého opaku: divoce nepředvídatelných regulačních výpadů za účelem získání relevance a signalizace ctnosti, spolu s ochotou přímo napadat inovativní společnosti podle libosti a s řadou zásadních nepochopení fungování tohoto odvětví.
DMA poškodí evropské spotřebitele tím, že vytvoří překážky pro globální společnosti, které chtějí působit v Evropě, investovat do ní a expandovat. Její dopad jde ale ještě dál. Americké technologické společnosti jsou trestány za svůj raketový úspěch. Když jsou napadány, trpí tím všichni jejich zákazníci – v Americe, Evropě i ve zbytku světa. Inovace budou potlačeny a náklady se přenesou na spotřebitele.
EU doufá, že zavedení přísných omezení pro aktivity amerických technologických gigantů v Evropě prostřednictvím zákona o digitálních trzích (DMA) podpoří růst a inovace v Evropě a přivede novou generaci prosperujících evropských technologických startupů. DMA však také otevírá cestu čínským společnostem, jako je majitel TikToku Bytedance, k silnějšímu prosazení se na kontinentu, což však regulační orgány na obou stranách Atlantiku často opomíjejí.
Brusel by měl tento postup odmítnout a upustit od křečovitého protekcionismu. Místo toho by se měl vážněji pokusit umožnit evropskému technologickému sektoru organický rozkvět tím, že minimalizuje své regulační výpady a vyšle signál, že Evropa je otevřená podnikání.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA
<