Za měsíc si ženy v Česku vydělají v průměru o 28 procent méně peněz než muži. Největší rozdíly mezi výdělky mužů a žen jsou v Praze, nejmenší na Vysočině. V Evropě zaznamenává nejmenší rozdíl Slovinsko, nejvyšší pak Polsko. Vychází to z údajů portálu Platy.cz, které zveřejnil v tiskové zprávě.
Průměrné měsíční ohodnocení včetně odměn či 13. platu je podle dat portálu 61 256 korun u mužů, v případě žen je to 44 259 korun. Z analýzy portálu také vyplývá, že s počtem odpracovaných let se rozdíl v platovém ohodnocení zvyšuje.
Pokud ženy pracují jeden rok a méně, vydělají si měsíčně v průměru o pětinu méně. Pokud mají šest až deset let pracovních zkušeností, zvyšuje se rozdíl o deset procent, což je více než 20 tisíc korun.
Rozdíly ve mzdách a platech se přitom zvyšují i v meziročním srovnání. Z mezinárodní studie, na níž se podílela i socioložka Alena Křížková z Národního institutu SYRI a Sociologického ústavu Akademie věd ČR vyplývá, že za rok 2022 dosáhl celkový rozdíl v ročním výdělku mužů a žen v Česku 24 procent.
Ohodnocení mužů bylo vyšší i při porovnání výdělku na stejné pozici, a to o 12 procent. Mezinárodní tým vědců zkoumal rozdíly v odměňování mužů a žen ve věku 30 až 55 let v 15 zemích.
Proč mají ženy průměrně nižší platy?
Portál Platy.cz za hlavní důvody mzdové nerovnováhy uvádí to, že ženy často pracují v oblastech, kde jsou nižší výdělky. Jedná se například o školství či administrativu, které patří na základě dat portálu mezi deset nejhůře placených oblastí.
Muži více zastávají pozice, které patří mezi nejlépe placené, například management informačních technologiích nebo management firem a organizací.
Výdělky žen podle portálu ovlivňuje také mateřská dovolená, rodičovská dovolená, nižší sebevědomí při vyjednávání o vyšší mzdě v zaměstnání či při diskusi o mzdovém ohodnocení na pracovním pohovoru.
V porovnání se sousedním Slovenskem je na tom Česko v odměňování mezi muži a ženy o necelé čtyři procentní body hůře. Oproti Polsku, kde ženy vydělávají v průměru o 36 procent méně než muži, je na tom Česko o osm procentních bodů lépe.
Nejmenší rozdíl uvádí data ve Slovinsku, a to 12,6 procenta. Rozdíl menší než 20 procent ve výdělcích mužů a žen je i v Chorvatsku, Estonsku a Maďarsku.