Přestože víkendový kongres ODS potvrdil vysokou podporu vedoucímu tandemu Petr Fiala a Zbyněk Stanjura, ozývají se i kritici současného směřování strany. Vedení vyčítají, že dělá málo pro tržní ekonomiku a svobodu podnikání, má málo odvahy k reformám a neplní sliby. Kritizují také přílišnou vstřícnost k Evropské unii. A upozorňují, že vládě zbývá už jen rok a půl.
„Chceme kapitalisty?“ zeptal se zostra ministra financí Stanjury vlivný člen ODS Pavel Drobil. Sedí v širším vedení strany, ale považuje se hlavně za podnikatele. Na kongresu se označil za „čistokrevného kapitalistu“.
K vedení mířil jednu kritickou připomínku za druhou. Snažil se dokázat, že dnešní ODS není stranou pro příznivce kapitalismu, tedy především tržního hospodářství. Za největší problém Česka označil nefungující pracovní trh a zákoník práce, který je podle něj „bolševický“.
„Chápu, že praktikující politik, navíc s vládní odpovědností, se rád chlubí tím, jak máme nízkou nezaměstnanost. Ale v našem případě něco nesedí. Už několik let nerosteme, stagnujeme, a přesto máme nejnižší míru nezaměstnanosti v EU,“ stěžoval si Drobil.
Vládě vytkl, že považuje odbory za svého partnera. „Odbory jsou náš nepřítel, kterému velmi vyhovuje aktuální šílený stav, kdy pánem na pracovišti a ve firmě není ten, kdo zajišťuje a dává práci,“ uvedl a zpochybnil, že by zaměstnanci volili ODS.
Odbory se proti jeho slovům ihned ozvaly. „Budeme žádat po panu premiérovi na jednání předsednictva tripartity, aby se od těchto slov distancoval a dal najevo, že sociální dialog je pro tuto vládu důležitý,“ reagoval šéf konfederace odborových svazů Josef Středula. Dodal, že proti chystaným změnám zákoníku práce už chystají protesty.
Podle Drobila jsou čeští podnikatelé v nevýhodě i z dalších důvodů. „Na jednotném trhu mají podnikatelé z 20 zemí asi o polovinu levnější peníze než čeští a občané z 20 zemí EU mají asi o polovinu levnější hypotéky a spotřebitelské úvěry než čeští,“ tvrdil.
„Pokud chceme opravdu více kapitalismu, tak bez rovného přístupu ke kapitálu to nepůjde. Regulace centrální banky dosáhla takové úrovně, že české banky už vlastně nepodnikají,“ řekl a dočkal se od delegátů mohutného potlesku.
Drobil však ve straně vybočuje i z jiného důvodu. Je zásadním příznivcem přijetí eura. „Respektuji, že pro určité ‚národovecké‘ křídlo v ODS je koruna atributem české státnosti. Pro mě a další je ale euro atributem toho, že v případě přijetí eura bude velmi obtížné, aby jakákoliv budoucí šílená vláda vykolejila naši zemi z prozápadního směřování,“ řekl letos v lednu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Půlroční ministr
Pavel Drobil byl v druhé polovině roku 2010 ministrem životního prostředí ve vládě Petra Nečase. Rezignoval po aféře na Státním fondu životního prostředí. Drobilův poradce byl následně obžalován z nepřímého úplatkařství za to, že měl žádat peníze pro ODS. Soud ho ale osvobodil. Drobil se poté z politiky stáhl, od roku 2013 nepůsobí v žádné volené funkci. Věnuje se podnikání v investiční skupině Anacot Capital.
Proti nákupu benzinek i Zelené dohodě
S kritikou vystoupil také podnikatel a vysokoškolský učitel Tomáš Šalamon z Říčan. „Mám takový pocit, jako bychom v poslední době přestávali věřit trhu. Já tedy ne. Pořád si myslím, že trh je nejlepší alokátor zdrojů, kapitalismus je nejlepší zřízení, které dává šanci všem, a rozhodnutí milionů lidí každý den jsou lepší než rozhodování nějakého ministra plánovače,“ prohlásil. Poté vyzval delegáty, aby zvedli ruku ti, kdo to vidí stejně. Moc jich však nebylo. „Doufám, že ostatní nedávali pozor,“ odůvodnil si slabou odezvu.
A podobně jako někteří další kritizoval, že vláda místo privatizace zestátňuje. „Nedávno jsme přikoupili síť benzinek. Takže kromě toho, že stát vaří pivo a rozváží balíčky, tak ještě prodává paliva,“ řekl s odkazem na Budvar, Českou poštu a nově síť čerpacích stanic Robin Oil, kterou odkoupil stát podle odhadů za 4,5 miliardy korun.
„Kdy začne privatizace České pošty, Budvaru, Čepra, Českých drah a dalších státních firem?“ přidal se Hynek Fajmon, který seděl za ODS v Evropském parlamentu v letech 2004 až 2014.
Zajímalo ho také, kdy vláda zruší daň z neočekávaných zisků, která je podle něj nesmyslná a zaplatí ji především ČEZ. Tím podle Fajmona i některých dalších delegátů vláda poškodila akcionáře polostátní firmy. „ODS byla založena jako strana, která prosazovala malý stát, nízké daně a malé přerozdělování. Realita naší republiky je zcela opačná,“ stěžoval si.
Několik delegátů také kritizovalo směřování EU. „Letos máme první možnost se k radikálnímu Green Dealu vyjádřit ve volbách. Kladu si ale otázku jak, když máme na kandidátce Spolu politiky se zcela zásadními rozdíly na toto téma?“ komentoval Fajmon skutečnost, že ODS jde do evropských voleb i s TOP 09.
Jan Kernes z Loun zase horoval pro zachování uhelných elektráren. „Vyměnili jsme prosperitu za snížení uhlíkové stopy,“ posteskl si se slovy, že se děsí „naivní víry ve slunce a vítr“. Vládu žádal, aby bojovala za zrušení emisních povolenek. „Pojďme si říct naprosto natvrdo: Snížení uhlíkové stopy by bylo fajn, ale prosperita je přednější. Nemůžeme si dovolit zchudnout. Ani jako Česko, ani jako Evropa,“ vyzýval.
Stanjura: Vraťme slovo privatizace
Na kritické připomínky některých delegátů předseda Petr Fiala ani první místopředseda Zbyněk Stanjura nereagovali. Fiala se druhý den kongresu, kdy se odehrála většina debat, připravoval na cestu do USA a Stanjura už nevystoupil. Program byl ve skluzu a snahou bylo počet a délku vystoupení snižovat, aby delegáti mohli v neděli po poledni skončit.
Stanjurovy postoje tak mohli členové slyšet především v jeho kandidátském projevu na prvního místopředsedu. Sliboval, že ODS nabídne voličům více kapitalismu a svobody. „Potřebujeme méně agendy, méně byrokracie a méně ministerstev,“ řekl a zmínil možnost zrušit ministerstvo pro místní rozvoj a spojit resorty dopravy a průmyslu a obchodu.
Stanjura ale mluvil jen stručně a obecně, což se týkalo i reakce na výzvu k prodeji některých státních firem. „Měli bychom vrátit do veřejného prostoru slovo privatizace. Bavme se o prodeji celých či části státních podniků. Například České pošty, Českých drah a dalších,“ avizoval, ale vzápětí upozornil, že není jednoduché něco takového prosadit.
Video: Odbory jsou nepřítel, banky nepodnikají, neprivatizujeme, prohlašovali kritici vedení ODS
Kongres ODS se nenesl jen v pochvalném duchu, jak se zdá z jednoznačné volby vedení. Několik delegátů vystoupilo s kritikou, tady je ukázka. | Video: Radek Bartoníček