V deseti kategoriích vyhlásila mezinárodní porota ceny za soutěž Interiér roku, který každoročně pořádá Institut bytového designu. Absolutním vítězem se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře od studia Jana Holuba a Tomáše Hanuse, Byró architekti. U veřejnosti bodovala nízkonákladová rekonstrukce bytu Jakuba Žohy a Štěpána Mareše, cenu novinářů získal ateliér skláře z pera studia A1 Architekti.
Devítičlenná porota vybírala nejlepší interiéry z celkem 233 přihlášených staveb, které architekti nebo designéři realizovali v loňském roce. Na práci Jana Holuba a Tomáše Hanuse na rekonstrukci městského domu v Kutné Hoře ocenila hlavně promyšlenost návrhu a jednotnosti projektu ve svém celku.
„Dům v Kutné Hoře je typem rekonstrukce, která vás nebouchne do očí pohledem na jednu jedinou místnost vhodnou na obálky časopisů, ale který si musíte projít postupně a vnímat celkový koncept, návaznost prostor, práci se světlem, použité materiály nebo struktury, jež tu a tam získávají jemně dekorativní funkci. Je to přesně ten pečlivě promyšlený dům, kam byste asi chtěli vstoupit, odložit si kartáček v koupelně a okamžitě začít bydlet,“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.
Ocenění v Interiéru roku
SOUKROMÝ INTERIÉR – REKONSTRUKCE (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ)
Nová identita domu v Kutné hoře
Autoři: Jan Holub a Tomáš Hanus, studio BYRÓ ARCHITEKTI
SOUKROMÝ INTERIÉR — NOVOSTAVBA
Garden Vila u Prahy
Autoři: Michal Kunc, Petr Tesař, Pavol Sojka, Michal Sůva, studio ATELIER
KUNC ARCHITECTS
SOUKROMÝ INTERIÉR — NÍZKONÁKLADOVÉ BYDLENÍ
Byt s modrým schodištěm, Praha
Autor: Jakub Žoha, studio NEW ARCHITECTURE
VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny a hotely)
Hotel Perk, Šumperk
Autor: Lucie Koldová, ateliér LUCIE KOLDOVÁ STUDIO
VEŘEJNÝ INTERIÉR II
(obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory)
Obnova Červeného kostela, Olomouc
Autor: Miroslav Pospíšil, spoluautoři: Daria Johanesová, ATELIER-R, Denisa
Kubíčková Strmisková, DENISA STRMISKOVA STUDIO, Jan Košátko, studio
KOSATKO
INTERIÉR ROKU – LD SEATING
(kanceláře, huby a coworkingová centra)
Ateliér Archstyl a studio Woow, Bratislava
Autoři: Juraj Krč, Zoltán Horváth, Zuzana Horniaková, Ivana Gajdariková, Matej Raučina, ateliér ARCHSTYL
CENA ZAHRANIČNÍCH MÉDIÍ
Císařské lázně, Karlovy Vary
Autor: Petr Hájek, ateliér PETR HÁJEK ARCHITEKTI
INTERIÉR ROKU — VELUX (Cena generálního partnera)
Lékárníkův dům, Jindřichův Hradec
Autoři: Martin Petřík, Matěj Šebek
CENA NOVINÁŘŮ
Duch ateliéru skláře, Praha
Autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka, Zuzana Sagitáriová, Tereza
Schneiderová, ateliér A1 ARCHITECTS
HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI:
Jak bydlíme my, Praha
Autoři: Jakub Žoha a Štěpán Mareš, studio NEW ARCHITECTURE
Soutěž Interiér roku, která vybírá to nejlepší z architektonické scény, pořádá Institut bytového designu devátým rokem. Podle jejího zakladatele odráží jak měnící se nároky a vkus majitelů, tak také to, jak je na tom v Česku a na Slovensku kvalita oboru. Především v posledních letech podle něj vítězí v materiálová pravda.
„Přírodní a přirozené materiály, ať už hladké, nebo surové, převažují v interiérech ze dvou důvodů: dokážou dobře stárnout a oproti napodobeninám jsou opravitelné, a tedy i udržitelné. Jsou navíc přívětivé pro psychickou pohodu člověka. Dotýkáme-li se přírodního dřeva, které je neošetřené nebo opatřené pouze voskem, má to na nás pozitivní, až terapeutický vliv,“ líčí.
Hmotné ceny každý rok navrhuje jiná osobnost, letos institut oslovil designérku skla Kateřinu Handlovou, která ve své tvorbě čerpá ze sexuality, fetiše a undergroundových hnutí. Ocenění jsou ze dvou kusů skla. Horní díl je křišťálový s opálovým gradientem. „Ten pro mě představuje okolí, řekněme krajinu nebo mlžnou tmu, případně bílý opar. Díky ruční výrobě je gradient (barevný přechod) na každém kusu jiný, takže žádná z těch deseti cen není stejná. Spodní část z pískovaného skla funguje jako difuzér a symbolizuje právě interiér. Vnitřní zdroj jsem zvolila v teplé barvě světla, to mi evokuje útulnost a dobrý pocit,“ vysvětluje.