Tržby z prodeje výherních losů v Číně v srpnu meziročně vzrostly více než o polovinu, vyšplhaly se tak na letošní maximum. Někteří komentátoři na sociálních sítích tento vývoj spojují s rostoucími obavami mladých lidí ohledně vývoje ekonomiky a trhu práce. Informovala o tom agentura Reuters.
„Čím hůře na tom ekonomika bude, tím více losů se bude prodávat,“ napsal jeden z komentátorů na populárním čínském mikroblogu Weibo. „Je pravděpodobnější, že mladý člověk vyhraje pět milionů jüanů (zhruba 16 milionů korun) v loterií, než že si vydělá pět milionů prací,“ uvedl jiný.
Čínskou veřejnost v poslední době znepokojují nepříznivé zprávy o domácí ekonomice, včetně údajů o vývoji nezaměstnanosti mládeže. V červnu se míra nezaměstnanosti ve věkové kategorii od 16 do 24 let vyšplhala na rekordních 21,3 procenta.
V srpnu čínský statistický úřad zveřejňování údajů o nezaměstnanosti mládeže náhle zastavil, zdůvodnil to snahou „optimalizovat“ systém shromaždování dat. Tento krok vyvolal vlnu kritiky v sociálních médiích.
Po sociálních sítích už dříve kolovala videa nezaměstnaných absolventů vysokých škol, kteří navštěvovali chrámy, aby si vyprosili požehnání bohů, píše Reuters.
Tržby z prodeje výherních losů v Číně se v srpnu podle údajů ministerstva financí meziročně zvýšily o 53,6 procenta na 52,96 miliardy jüanů (zhruba 168 miliard Kč). V období od ledna do srpna tržby dosáhly 375,76 miliardy jüanů, což představuje meziroční nárůst o 54,6 procenta.
pmh spr