V posledním roce jsme na hypotečním trhu zažily hromadu změn. Po dlouhých měsících, kdy úrokové sazby hledaly své pomyslné dno, se ode dna odrazily a najednou se vyšplhaly do rekordních hodnot. A společně s tím přišlo také zpřísnění podmínek vztahujících se k úvěrům na bydlení, což znamenalo značnou čáru přes rozpočet všem, kteří měli svůj sen o vlastním bydlení. Pojďme si proto říct, co přinese tento rok, abychom věděli, na co se připravit a na co nikoliv.
Základní podmínky zatím beze změny
Sice nemůžeme stoprocentně konstatovat, že se situace nebude během roku měnit, ale aktuálně to vypadá, že základní podmínky pro získání hypotečního úvěru se měnit nikterak nebudou. Dolní věková hranice i nadále odpovídá plnoletosti, horní hranice není stanovena, ale v praxi je pro bankovní společnosti maximální zhruba 50-55 rok života závisle na tom, o jakou vysokou částku se žádá. Hypotéka se přece jenom řadí k dlouhodobým úvěrům a banky potřebují vědět, že jim půjčka bude řádně splacena.
Stejně tak stále k podmínkám platí i to, že žadatel musí mít pravidelný příjem, a to nejčastěji ze zaměstnání, respektive ideálně ze zaměstnání, případně také z podnikání, kde se však nemusí počítat plná výše příjmů. Uznávají se také další, takzvané vedlejší příjmy, a to například příjmy z pronájmů, renta a případně také příspěvky od státu.
I nadále platí, že hlavně u nově sjednaných hypotečních úvěrů se musí zohledňovat také úvěrové ukazatele, které jsou stanovené Českou národní bankou. Mluvíme hlavně o limitech DTI a DSTI, které žádosti o úvěr na vlastní bydlení většinou značně komplikují.
Jak to bude s úrokovými sazbami
Loňský rok byl doslova jako na houpačce, podíváme-li se na hypoteční úroky. Jak již bylo zmíněno, po velkou část roku hledaly úroky své pomyslné dno, ale poté najednou začaly stoupat raketově k nebesům. Bankovní společnosti se totiž začaly obávat o své finance, což zapříčinilo právě to, že se na jednotlivé žádosti začalo pohlížet trochu přísněji než kdy dřív.
Neočekává se, že by úrokové sazby začaly markantně padat. Pohybovat se budou kolem šesti procent, i když u některých poskytovatelů se nyní pohybují kolem sedmi procent. Podle odborníků se bude další výhled odvíjet hlavně od inflace, která sice začíná zpomalovat, ale opět je jen otázkou spekulací a zahraničních (nejen tuzemských) událostí, jak to bude v budoucnu.
Pokud by se měli odborníci přiklonit k nějakému tvrzení, tak řeknou, že pokles úrokových sazeb u hypoték bude velmi opatrný, spíše pozvolný. Nějakých markantních změn se pravděpodobně nedočkáme, na druhou stranu žijeme v tak proměnlivém světě, že je možné snad všechno.
Nabídka podléhá poptávce
Co by se však výrazně mohlo zapsat i na stavu hypotečních úvěrů v tomto roce je poptávka po nemovitostech. Podle prognóz dojde v druhé polovině roku k pozvolnému poklesu cen nemovitostí, o které vlivem aktuální inflace a ekonomické situace obecně není takový zájem. Prodávající budou chtít své nemovitosti udat co nejdříve, bohužel (a pro kupující bohudík) se budou muset přizpůsobit právě kupujícím.
Nabídka tedy bude podléhat poptávce. A to nezávisle na tom, jestli aktuálně prodáváte velký rodinný dům nebo menší bytovou jednotku. Zájem klesá napříč nemovitostmi obecně. A vlivem toho klesají ceny hlavně bytů (především starších před rekonstrukcí), zlevňují se dále i energeticky neúsporné alternativy, jako jsou nezateplené objekty nebo chalupy.
Hypotéky pro mladé na vzestupu
O co by však na hypotečním trhu měl být stále zájem, dokonce větší než v uplynulých letech, jsou takzvané hypotéky pro mladé. Původně produkt vyplývající ze státního programu (který však stejně rychle začal, jako skončil, a to z důvodu rychlého vyčerpání financí určených programu), nyní nedílná součást portfolia finančních produktů poskytovatelů úvěrů.
Hypotéky pro mladé jsou určené lidem do 36 let, kteří touží po vlastním bydlení a z logiky věci ještě nemají stranou odloženo mnoho financí. V pracovním světě totiž nepůsobí tak dlouho, vždyť po většinu času studovali. Podmínky pro zřízení takzvané hypotéky pro mladé jsou velmi příznivé, to se musí nechat. Kromě nižších úrokových sazeb se dále setkáte také s možností získat až 90 % z ceny kupované nemovitosti nebo s nulovými poplatky za sjednání úvěru.
Zdroj: https://www.gpf.cz/rok-2023-co-nas-ceka-na-trhu-hypotek