Zdá se, že původní myšlenka EU, která měla za cíl nastolit dlouhodobý mír a ekonomický rozvoj v Evropě, se pomalu vytrácí. EU jde nyní spíše o vytvoření jednoho velkého paternalistického orgánu, který bude dohlížet na život svých občanů. Tento trend dokazují minulé, ale i nedávné směrnice a nařízení EU.
Nová povinná spotřební daň z tabákových výrobků v EU pravděpodobně povede k rozmachu černého trhu s cigaretami v celé Evropě, jak to ostatně ukázala Francie, která také zavedla vysoké daně z tabáku. Navíc, penalizace klíčových nástrojů pro odvykání kouření, jako je zdravotně méně rizikový vaping, nepomůže dosáhnout dlouhodobého cíle EU, kterým je vytvoření „generace bez tabáku“ s využitím principů harm reduction (tedy nepřímé podpory méně rizikových produktů). EU také rovněž zakázala halogenové žárovky, přestože francouzští vědci varovali, že LED diody mohou být nebezpečné.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin v roce 2011 uvedl, že reklama na balenou vodu by neměla tvrdit, že voda pomáhá předcházet dehydrataci. EU má dokonce názor na pohnutost našich banánů – zákon EU přijatý v roce 1994 omezil prodej banánů s „abnormálním zakřivením“. Ze zákona o „ohnutých banánech“ se stalo klišé, resp. příklad nadměrné pravomoci. Je zároveň předmětem bouřlivých debat – Brusel jej označuje za mýtus, ačkoli zákon skutečně existuje – ale to se míjí účinkem. Proč se nějaký byrokrat v Bruselu do určité míry zabýval tvarem banánů prodávaných v Evropě? Proč EU cítí potřebu jednostranně zakazovat nabíječky iPhonů nebo vymáhat daně na vaping? Na to máme národní vlády. EU by měla být obchodním blokem, nikoli všemocným superstátem.
Tím nelze říci, že by ostatní země měly následovat Británii a opustit EU – politika je málokdy tak jednoduchá, ale záliba Bruselu zdaňovat a regulovat vše, co mu přijde pod ruku, a to i proti vůli členských států a jejich občanů, se zrychluje. Tato touha po moci může EU z dlouhodobého hlediska jen poškodit. Exponenciální růst „evropské chůvy“ podkopává evropský projekt a zároveň omezuje možnost obyvalel rozhodovat o svém životním stylu a často má kontraproduktivní dopady na veřejné zdraví v důsledku bezdůvodných centralizovaných zásahů.
Pokračování na této cestě „nanny etatismu“ povede k tomu, že občané EU budou chudší, méně zdraví, méně bezpeční a – což je pro Brusel možná ještě znepokojivější – budou vůči evropskému projektu skeptičtější. Ještě není pozdě změnit směr. I když EU zatím nemá chuť zrušit některý ze zákonů, které napsala jménem svých členských států, mohla by alespoň zpomalit psaní nových zbytečných pravidel. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli vlastnímu přežití.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA
Článek CETA: Série regulačních opatření EU budí řadu otázek se nejdříve objevil na Ekonomický magazín.
<