Češi ročně utratí za řezané květiny mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Podstatná část doputuje do tuzemských váz z ciziny. Evropským šampionem v dovozech i vývozech bylo tradičně Nizozemsko. Do unie ale často cestovaly květiny i přes půl planety – z Keni či Ekvádoru.
Pokud si milenci, partneři či manželé letos na prvního máje vedle tradičního polibku pod rozkvetlým stromem předají i barevný a voňavý puget, velmi pravděpodobně bude plný květin z ciziny. Například loni se do Česka podle Eurostatu dovezly řezané květiny zhruba za 2,8 miliardy korun, uvádí v aktuálním vydání týdeník Ekonom.
Nejplodnějším zdrojem řezaných květin jsou dlouhá květinová pole v Nizozemsku. Země je jejich největším exportérem nejen po Evropě, ale i po celém světě. A to s velkým náskokem. V roce 2022 se z Nizozemska vyvezly květiny zhruba za 120 miliard korun, což je polovina světového trhu.
Do zemí Evropské unie ale proudí květiny i z mnohem vzdálenějších končin, například z afrických států, jako je Keňa a Etiopie, či jihoamerického Ekvádoru a Kolumbie.
Květiny, které si mohou nechat uvázat zákazníci v tuzemských obchodech, do Česka doputovaly v naprosté většině právě z Nizozemska. Na obrazných stupních vítězů největších dovozců ho s velkým odstupem doplnilo Slovensko a Španělsko.
Ze zahraničí míří do Česka dlouhodobě především růže. Těch se například v roce 2021 dovezlo za 726 milionů korun, vyplývá ze statistiky ministerstva zemědělství.